צוות תכנית אב לתחבורה

מתכננים ובונים עתיד

אודות

צוות תכנית אב לתחבורה ירושלים נוסד בשנת 1968 והוא מהווה כיום מודל מוביל לתכנון כולל של תחבורה בעיר ובמטרופולין. הצוות פועל מתוך תפיסה כוללת לפיה התנועה משפיעה על כלל  צרכי התושבים, על פיתוח העיר ועל האתגרים העתידיים בתחומי התנועה, הפיתוח, התעסוקה והחיים במרקם האורבני. 

הודות להחלטה משותפת של משרד התחבורה ועיריית ירושלים, בנה הצוות לעיר ,וכעת גם לכל המטרופולין,  תכנית אב להסעת המונים וכן תכנית אב לכבישים. מטרתם הינה להפחית את עומסי התנועה, לשפר את הנגישות לאתרים מרכזיים ולהעלות את איכות החיים של תושבי הבירה וכל המטרופולין. 

מתוך תפישה כי מערך התחבורה החדש יביא לשינוי משמעותי בחזות העיר כולה, הוחלט להפוך את ירושלים לעיר מובילה מבחינה תחבורתית - ולהקים בה מערכת תחבורה מודרנית, מקיפה ויעילה, תוך התחשבות וגילוי רגישות לאופיה האורבני המיוחד של העיר. 

השותפים הראשיים - משרד התחבורה ועיריית ירושלים - הטילו את המשימה על הצוות כגוף המקצועי העוסק כל העת בפיתוח תחומי התחבורה במטרופולין ירושלים, בגיבוש תכניות אסטרטגיות וקידומן, תיאום בין עיריית ירושלים לבין משרד התחבורה ופיתוח מודלים תחבורתיים מתקדמים. 

הצוות, המורכב ממומחים בעלי שם בתכנון אורבני ומאנשי אקדמיה בכירים, הציב לעצמו מספר יעדים ומטרות:

  • שיפור מערכת התחבורה הציבורית
  • פיתוח אורבני וחזותי
  • הגדלת שיעור המשתמשים בתחבורה הציבורית
  • שמירה על איכות הסביבה
  • העלאת רמת הבטיחות
  • הגדלת המרחב הציבורי להולכי רגל
  • ניהול פרויקטים תחבורתיים

הודות למעמד עצמאי נטול פניות, הצליח הצוות לגבש תכניות אב מוסכמות ולקדמן מול גופים סטטוטוריים ולשתף את כל משרדי הממשלה, כדי שהתוכניות יהוו מנוף לפיתוח ירושלים כולה. 

מערך התחבורה החדש בירושלים נבנה כל העת, תוך שיתוף והתייעצות עם גורמים רבים, ביניהם סוציולוגים עירוניים, גיאוגרפיים, נבחרי ציבור ואנשי קהילה, החברות העירוניות, משרד התיירות, מפעילי התחבורה הציבורית, אוניברסיטאות ומכללות, אגודת המהנדסים והאדריכלים בעיר, היסטוריונים ואנשי דת. 
כל זה, כדי שבירושלים הכל יתחבר.

לצפייה במידע נוסף אודות צוות תכנית אב לתחבורה ירושלים